УВАГА! ВСІМ, ХТО ЗАЙМАЄТЬСЯ ГУМАНІТАРНОЮ ДОПОМОГОЮ

ІНСТРУКЦІЯ ПО НАДАННЮ ТА ОТРИМАННЮ ГУМАНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ ПІД ЧАС ВВЕДЕННЯ ВОЄННОГО СТАНУ В УКРАЇНІ

У зв’язку  з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом №64/2022 від 24 лютого 2022 року Президент України Володимир Зеленський ввів в Україні воєнний стан з 24 лютого 2022 року.

Міністерство соціальної політики України, як  спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, надання гуманітарної допомоги керуючись Законом України «Про гуманітарну допомогу» здійснює визнання вантажів, коштів, у тому числі в іноземній валюті, виконаних робіт, наданих послуг гуманітарною допомогою; здійснює контроль за транспортуванням, отриманням, збереженням, охороною, складуванням, розподілом, цільовим використанням, обліком гуманітарної допомоги, підготовкою відповідної статистичної звітності; здійснює в межах повноважень, передбачених законом, контроль за діяльністю Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій; веде Єдиний реєстр отримувачів гуманітарної допомоги.

Це призвело до того, що гуманітарні вантажі можуть одержувати на території України тільки організації, які визначені у Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги. Тобто – для уникнення непорозумінь, які виникають під час отримання та розподілу гуманітарних вантажів, необхідно залучати до цієї роботи благодійні фонди та волонтерські організації, які знаходяться у Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги. В противному випадку відсутні гарантії отримання заявленого гуманітарного вантажу.

Гуманітарний вантаж, якщо він не є цілеспрямованою адресною допомогою (що визначає донор), зазвичай розвантажується на складах військових адміністрацій Львівської, Закарпатської, Чернівецької, Волинської та Івано-Франківської областей.

Для отримання заявленого гуманітарного вантажу необхідно:

  1. Необхідно подати заявку або до відомого вам донора, або до відомого вам благодійного фонду або волонтерської організації, яка визнана Міністерством соціальної політики України, як така, що може отримувати гуманітарні вантажі.

Заявка пишеться у довільній формі з обов’язковою вказівкою:
– повної назви та поштових реквізитів отримувача гуманітарного грузу (бажано на фірмовому бланку);
– переліку (номенклатуру) необхідного з визначенням числа (одиниць);
– адресом складу, куди повинен надійти вантаж (якщо залізницею – номер залізничної станції і найменування  відділення “Укрзалізниці”, а якщо авто – то адресу складу);

  1. У заяві вказати наявність власного автотранспорту та його вантажопідйомність (мікроавтобуси до 3 тон, 10-тонні вантажівки або трайлери – 20-25 тон).
  2. За відсутності власного автомобільного транспорту необхідно зазначити гарантію оплати за пальне, надавши відповідні банківські реквізити. Якщо вантаж доставляється донором самостійно, у заявці вказують відповідальну особу, яка приймає вантаж.
  3. У разі відсутності розвантажувального складу, про це обов’язково вказується у заявці. В такому випадку вантаж надійде до найближчого за місцем розташування замовника складу благодійної або волонтерської організації, що визначена у Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги.

Увага !

У зв’язку з відтворенням Кабінетом Міністрів України Постанови від 24 лютого 2022 р. № 153 «Про перелік товарів критичного імпорту», якою було затверджено перелік товарів критичного імпорту згідно з додатком та рекомендовано Національному банку забезпечити здійснення транскордонних валютних платежів за операції з імпорту товарів, зазначених у переліку, затвердженому цією постановою, виникало багато непорозумінь щодо визначення, як гуманітарної допомоги, переліку товарів, визначеному у зазначеній Постанові.

У подальшому цей перелік товарів декілька разів змінювався відповідними постановами КМУ (№ 161 від 26.02.2022№ 167 від 28.02.2022№ 173 від 01.03.2022№ 191 від 04.03.2022№ 211 від 06.03.2022№ 219 від 07.03.2022№ 226 від 08.03.2022№ 244 від 10.03.2022), що призводило до непорозумінь з приводу відсутності раніше визначених товарів, як товарів критичного імпорту.

Однак, Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 329 затверджено «ЗМІНИ, що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 1 березня 2022 р. № 174», якими Пункт 1 зазначеної постанови викладено в наступній редакції: «Установити, що на період воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги від донорів (у значенні Закону України «Про гуманітарну допомогу») здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності».

Таким чином, декларація (Див. Додаток №1) повинна заповнюватись донором, або перевізником вантажу, якщо донор використовує найманий транспорт, та у копії надаватись отримувачу гуманітарного вантажу, який повинен прийняти цей вантаж.

Бажано, прийом вантажу здійснювати отримувачем за місцем перетину митного кордону України для відсутності виникнення небажаних незручностей.

Таким чином, надходження вантажів гуманітарної допомоги в Україну спрощено.

Визначення понять «донори» та «отримувачі гуманітарної допомоги» міститься у ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу».

З текстом постанови КМУ від 20.03.2022 №329 та іншими документами стосовно надходження гуманітарної допомоги ви можете ознайомитись на сайті нашої організації – https://iacassembly.org/uk/

Додаток № 1  – Додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 1 березня 2022 р. № 174
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 7 березня 2022 р. № 224) –  ДЕКЛАРАЦІЯ (про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою)